A Kincskeresők Helyi értékeket kutató diákok 2006 tavaszán a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége a magyarországi Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája, a TUDOK versenyeinek mintájára indította el annak a programnak a megvalósítását, amely a felvidéki
tájakhoz kapcsolódva a helyi értékek felkutatását és diákok általi bemutatását tűzte ki célul. A program Kincskeresők címen került megrendezésre, kezdetben felmenő rendszerű verseny formájában, később (anyagi források hiányában) már csak évenként megszervezett országos konferenciára került sor.
Jelmondata Móra Ferenc Kincskeresô kisködmön című könyvéből vett idézet: „Akármerre jársz‐kelsz a világban, mindig a szülőházadban melegedj…”
A 11‐18 éves korosztály (általános iskola felső tagozata és középiskolák tanulói) saját kutatás alapján, 10 perces vetített képes előadásban mutatják be a helyi értékeket. A program már az első évektől fogva mozgalommá vált. A mai napig nagy érdeklődésnek örvend mind a tanárok, mind a diákok körében. Évente átlag 40‐50 elôadás hangzik el Felvidék legkülönbözôbb tájairól és településeiről. A PowerPointban készített prezentációkat az iskolák felhasználják a helyi ismeretek tanításához, a diákok pedig előadják a helyi közösségek rendezvényein. Az előadások felkerülnek a Magyar Interaktív Televízió oldalára: https://www.televizio.sk/tag/kincskeresok/
A Kincskeresők mozgalom 2015‐ben bekerült a Felvidéki Értéktárba, 2019‐ben pedig a Falvak Kultúrájáért Alapítvány Örökség serleggel tüntette ki. A mozgalom megálmodója és mindmáig főszervezôje, Szanyi Mária Magyar Ezüst Érdem‐kereszttel kitüntetett tanárnő és néprajzkutató, aki a Kincskeresők szervezéséért 2019‐ben a Magyar Kultúra Lovagja lett, és a Kincskeresőknek járó elismerésként több felvidéki és magyarországi kitüntetést vehetett át.
Legfőbb segítője kezdettől fogva Pék László, az SZMPSZ akkori elnöke, Rancsó Andrea a hetényi Tarczy Lajos magyar iskola jeles tanára és Szetyinszky Veronika a Vágsellyei Pázmány Péter magyar iskola ny. tanára, egykori igazgatója.
Az eddigi években több mint 700 előadásra került sor, 2024. november 13‐14‐én a Kincskeresôk XIX. konferenciáján 60 előadás hangzott el. A résztvevők Bodrog‐köztől Pozsonyig a Felvidék legkülönbözôbb tájairól tartottak előadásokat, változatos témakörökben. Ez arról tanúskodik, hogy a Kincskeresôk ‐ helyi és regionális értékeket kutató diákok érdeklődése nem lankad, sőt évről évre emelkedik.
Kutatásaikkal egyre szorosabbá fűződik kapcsolatuk a hellyel, ahol élnek ‐ erősödik kötődésük a szülőföldhöz és nemzetünkhöz. Közülük nem egy jeles nemzetközi egyetemen folytatta önálló kutatásait és vált a szlovákiai feltalálók büszkeségeivé.
A fiatalokat széles körben mozgósító és a szülőföld iránti kötődést megerősítő Kincskeresők mozgalma az elmúlt 19 évben hatalmas mennyiségű helyi értéket mutatott fel az élet minden területéről, a pedagógusok és a szülők közreműködésével, amelyek legjobbjait a Talentum, a szlovákiai magyar iskolák tehetségei című kiadványsorozat mutatja be. Én 15 éve veszek részt a zsűri munkájában, és ámulattal adózom a Pék László, Szanyi Mária, Rancsó Andrea, Szetyinszky Veronika, valamint a szlovákiai magyar iskolák minden mély hivatástudattal oktató és nevelő pedagógusának, akik fáradhatatlan tevékenységükkel példás kapcsolatot tudnak teremteni a szülőkkel is, s olyan kiváló munkatársi gárdát teremtettek, akik biztosítják e nemes kezdeményezés további felvirágzását.
Hálás lennék, ha a Magyar Oktatásügy országos méretben is terjesztené a felvidéki magyar iskolák magas színvonalú munkájának megismerését, az oktatók, diákok és a szülők együttműködését, lelkesedését, szeretetét a tanulmányaik és a kutatásaik iránt.
Nagy tisztelettel köszönöm a Magyar Örökség és Európa Egyesületnek és a Magyar Örökség díj Bíráló Bizottságának, hogy a Felvidéki Magyar iskolák Kincskeresô mozgalma számára odaítélte a Magyar Örökség díjat.
Prokopp Mária
Magyar Örökség‐ és Széchenyi‐díjas művészettörténész