A természettudományi versenyeken sikeres diákok és felkészítő tanáraik számára a Mentor Felvidéki Tehetségsegítő Tanács, a Nemzeti Tehetségprogram, illetve Nagyszombat Megye Önkormányzatának pályázati támogatásából selmecbányai tanulmányutat szervezett 2023. május 29-én. A pünkösdhétfőn megvalósult szakmai kiránduláson azok a diákok vettek részt, akik a Felvidék nyugati régiójából kapcsolódtak be, és sikeresen szerepeltek a szervezet által meghirdetett természettudományi versenyeken.
E csoporthoz további diákok is társultak, akik a Kincskeresők országos konferenciáján sikerrel mutatták be pályamunkáikat. A szakmai kirándulásra 41 felső tagozatos diák és 20 tanár indult útnak.
Selmecbánya csodálatos kincse Szlovákiának. A vulkanizmus által kialakult felszínformák és bányatavak között meghúzódó város elbűvöli az ide érkező látogatót. Látványa Csontváryt is megihlette, és a város a közelmúltban károkat okozó tűzeset ellenére is maradandó élményként raktározódik el a látogatóban. Az ezüst és arany tellérekre ráépült utcák és a házak alatti, állítólag 2000 km hosszúságot kitevő bányajáratokból kinyert nemes ércek évszázadokon át a város gazdagságát jelentették. A környék szlovák, a bányászattal idetelepült német, illetve a polgárosodást segítő magyar lakosság, valamint az egyházak gyümölcsöző együttműködése, együttélése, a bányaművelés fejlődését segítő királyi tanácsnokok és a tudományosság területén tevékenykedő tudósok, a találmányaikon munkálkodó gépmesterek eredményes munkája lépten nyomon kitapintható a város minden szegletében.
Selmecbánya és környékének nevezetességeit Korpás Árpád, a város kiváló ismerője, a pozsonyi városnéző túrákról is ismert szakavatott idegenvezető mutatta be élvezetes formában a tanulmányút résztvevőinek, és a csoporthoz lépten-nyomon csatlakozó , a magyar nyelvet értő hazai, illetve a magyarországi turistáknak.
Izgalmas volt a bányamúzeum részét képező Bertalan akna bejárása, Bacsó Péter párkányi tanárnak a selmeci sztratovulkánról és az itt található kőzetekről tartott rögtönzött előadása, valamint a Klingert-tó létrehozásának megismerése. Hangulatos volt a bazilikaként épült, majd a török idők alatt várrá alakított Óvár környékén tett séta, a stratégiailag fontos helyen álló négy sarokbástyás Leányvár látványa, a Szentháromság tér látnivalói, az evangélikus líceum épülete, melynek Petőfi és Mikszáth is egykoron diákjai voltak. A botanikus kertben megtekintettük az egykori Bányászati és Erdészeti Akadémia épületét, mely a trianoni országcsonkítás után Sopronban folytatta működését. A sötét fellegek közeledésének dacára is a csoport feljutott a Selmeci Kálváriára, ahonnét a résztvevőknek csodálatos panorámában volt része.